3
júl

Zber, pestovanie,spracovanie

   Autor: znachor   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené | Zobrazené: 12x

Liečivé rastliny získavame napríklad zberom na ich prirodzenom stanovišti, tento spôsob sa dnes uplatňuje hlavne pri samozásobení a ľudovom liečiteľstve, avšak hlavný podiel liečivých rastlín pochádza z pestovaných rastlín, kde prevláda podiel vyšľachtených odrôd.
Pri zbere vo voľnej prírode si treba všímať vzdialenosť danej lokality od zdrojov znečistenia, geologických a klimatických podmienok, obsah účinných látok je totiž veľmi variabilný. Pri pestovaných rastlinách je obvykle obsah účinných látok vyšší a vyrovnanejší.
Veľmi dôležitá je správna doba zberu a pozberové spracovanie. Využitie liečivých rastlín v ich čerstvom stave je vzhľadom na ich sezónny výskyt problematické, preto je dôležitá ich konzervácia.
Liečivé rastliny spracovávame najčastejšie sušením, čo je jeden zo spôsobov konzervácie. V praxi sa používajú dve hlavné metódy a to prirodzené a umelé.
Prirodzené sušenie: využívané hlavne v domácej praxi, vyžaduje dostatok priestoru a času.
Umelé sušenie v elektrickej sušičke: výhodou je plne kontrolovaný a rýchly proces sušenia, na pomerne malom priestore usušíme väčšie množstvo rastlín a za kratší čas, navyše môžeme rastliny opláchnuť, napríklad od prachu, čo pri pomalom, prirodzenom sušení nemôžeme.
Dôležité je samozrejme aj správne skladovanie, aby nedošlo k znehodnoteniu rastlinnej drogy. Skladujeme v papierových a plátených vreckách, plechovkách, sklenených nádobách, na suchom a chladnom mieste, chránenom pred priamym slnečným žiarením, najlepšie v tme.
Samozrejmosťou je správne označenie a to názvom liečivej rastliny, ktorá časť rastliny, dátum, prípadne aj lokalita zberu.
Dátum je dôležitý z toho dôvodu, že sušené drogy postupom času strácajú na kvalite.

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, júl 3rd, 2023 o 20:15 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

4 komentárov

Vhiolynta
 1 

Teším sa kolega Znachor na pokračovanie tohoto zaujímavého príspevku.
V mágii je dôležité mať pripravené nasušené bylinky. Hlavne vtedy keď už nemáme k dispozícii čerstvé a plné energie.
Sú sušené tiež plné energie pre magickú prácu alebo sušenie ich energetické vyžarovanie ovplyvňuje?

júl 4th, 2023 at 8:38
znachor
 2 

Pani kolegyňa, veľmi zaujímavá otázka, toto je výzva na výskum, hneď, ako mi to čas dovolí, sa budem tejto zaujímavej téme venovať. Vďaka za podnet.

júl 8th, 2023 at 19:14
znachor
 3 

Takže milí priatelia, s kolegyňou Vhiolyntou ideme rpbiť výskum na tému, ktorú iniciovala, ak sa niekto pridá, budeme veľmi radi. Z môjho pohľadu je to veľmi zaujímavá téma. Uvítame každú odbornú pomoc pri výskume. Ďakujem.

júl 10th, 2023 at 14:00
znachor
 4 

Bude to samozrejme prínos pre našu školu mágie.

júl 10th, 2023 at 14:03

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek