10
júl

Tinktúry

   Autor: znachor   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené | Zobrazené: 13x

Tinktúra je najčastejšie kvapalný, spravidla alkoholový extrakt, pripravený extrakciou, konkrétne maceráciou drogy za studena, s použitím 40-60%, niekedy aj koncentrovanejšieho etanolu po dobu minimálne dva týždne, najčastejšie v pomere 1 diel drogy a 5 dielov etanolu. V praxi to znamená, že k jednému hmotnostnému dielu drogy pridáme päť dielov etanolu, napríklad v koncentrácii 40%, takúto tinktúru potom označíme Tinktúra 1 : 5, 40%.
Ako extrakčné činidlo sa používajú aj iné látky, napríklad ocot a glycerín. Sú to slabšie extrahovadlá ako etanol, z toho dôvodu sa používajú menej, ale napríklad v glyceríne sa lepšie rozpúšťajú triesloviny. V dnešnej dobe sú populárne tzv. AF tinktúry, alkohol free, bezalkoholové tinktúry, kde sa ako extrakčné činidlo používa práve vodno-glycerínový roztok. Nesmieme zabudnúť na gemoterapeutické tinktúry, to je tinktúry z púčikov rastlín, kde sa ako extrakčné činidlo používa etanol-glycerínový roztok.
Veľkou výhodou tinktúr je vysoký obsah účinných látok, trvanlivosť, jednoduché dávkovanie, dobrá vstrebateľnosť. Použitie tinktúr je zvlášť výhodné pri rastlinách, ktorých účinné látky sa vôbec, alebo slabo rozpúšťajú vo vode a teda čaj, odvar, macerácia vo vode nedáva taký liečivý účinok ako tinktúra.
Na prípravu tinktúr využívame čerstvé a sušené rastliny a ich časti ako sú korene, stonky, vňať, listy, kvety, plody. Podľa toho, akú rastlinu a jej časť použijeme, volíme aj extrakčné činidlo, najčastejšie etanol, v potrebnej koncentrácii, niekedy postačí 30%ná koncentrácia, inokedy, napríklad pri rastline s obsahom živičnatých látok, alebo napríklad propolise, volíme podstatne vyššiu koncentráciu, až 85%.
Pri tinktúrach využívame poznatok, že niektoré účinné látky sa rozpúšťajú vo vode, iné zasa v alkohole a teda pomocou tejto metódy získame prípravok, tinktúru, v ktorom je obsiahnutých podstatne viac účinných látok než napríklad v čaji. Alkohol má rad vhodných vlastností, okrem toho, že sa v ňom rozpúšťa množstvo účinných látok, má aj konzervačné vlastnosti, podporuje vstrebávanie účinných látok.
Častokrát sa ľudia obávajú obsahu alkoholu v tinktúrach, hlavne v súvislosti s riadením vozidiel a strojov, ale i všeobecne zo zdravotného hľadiska, podávania tinktúr deťom, osobitnou skupinou sú vyliečení alkoholici, ktorí jednoducho nechcú riskovať.
Čo sa týka vyliečených alkoholikov, východiskom pre túto skupinu sú AF tinktúry, tinktúry bez obsahu alkoholu (etylalkoholu, etanolu, liehu). Sú to tinktúry na báze vodno-glycerínového extrakčného činidla.
Čo sa týka obsluhy strojov, vedenia vozidiel, malých detí, treba si uvedomiť, že obsah alkoholu v tinktúre je v rozmedzí 30 až 50, zriedkavo 70% (objemových), teda pri užití napríklad 10 kvapiek tinktúry, ktorá obsahuje 40% alkoholu, užijeme len 0,1 gramu čistého alkoholu. Toto minimálne množstvo je bezpečné aj pre deti a navyše, organizmus ho za doslova niekoľko minút spracuje, odbúra. Pohár jablkovej, alebo hroznovej šťavy, 200 ml. obsahuje oveľa viac alkoholu. Napriek tomu, sa neodporúča užívanie alkoholových tinktúr tehotným ženám a malým deťom.

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, júl 10th, 2023 o 14:09 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek