1
júl

Využitie liečivých rastlín

   Autor: znachor   v fytoterapia | Zobrazené: 18x

Ľudia už od nepamäti využívali rastliny, ako potravu, stavebný materiál, palivo, ale i na liečenie. Ako liek používali rastliny spočiatku náhodne, ale i pozorovaním prírody, hlavne zvierat, spočiatku spôsobom pokus – omyl, ale neskôr začali skúmať účinky liečivých rastlín systematicky, neskôr vedecky.
Ja osobne som sa k liečivým rastlinám dostal vďaka mojej babke a mame, vyrastal som na dedine kde bolo zaužívané a bežné liečiť pomocou liečivých rastlín. S postupom času ma začali brávať na zber liečivých rastlín u nás sa hovorilo zelinky a tak som sa prirodzenou formou učil spoznávať jednotlivé bylinky, správnu dobu zberu tej ktorej časti, spracovanie, v tej dobe výlučne sušenie, v bedničkách na čistom papieri, či zavesené vo zväzkoch, na povalách, či v inom teplom, bezprašnom, tienistom mieste. Naučili ma ako správne bylinky skladovať, aby nedošlo k ich znehodnoteniu či už vlhkosťou, myšami a podobne. Učil som sa ktoré bylinky pomáhajú pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach, ako namiešať čajovú zmes, aby bola účinná, ale aj voňavá a podľa možnosti aj dobre chutila.
Keď sa mi dostala do rúk prvá kniha o liečivých rastlinách – Malý atlas liečivých rastlín od Ľ. Thurzovej s kolektívom – cítil som sa ako v zelinkárskom raji, kniha sa mi stala vernou spoločníčkou na dlhé roky, vlastne dodnes. Dnes mám takýchto kníh oveľa viac, tvoria veľkú a dôležitú súčasť našej domácej knižnice.
Pojem Liečivá rastlina môžeme sledovať od doby povier, ľudového bylinkárstva až po súčastnosť, kedy sa využívajú všetky poznatky lekárskych, farmaceutických a chemických vied.
V dávnych dobách používal človek v ľudovom liečiteľstve, ale i v oficiálnom lekárstve zhruba 4000 druhov liečivých rastlín, v dnešnej dobe, po vedeckom skúmaní a zhodnotení ich súčasná medicína na našom území používa asi 150 druhov, v ľudovom liečiteľstve sa používa 700 až 800 druhov liečivých rastlín.
Liečenie s využitím liečivých rastlín sa nazýva fytoterapia. Liečivá používané vo fytoterapii sa označujú ako rastlinný liek – fytofarmakum.

Tento príspevok bol odoslaný v sobota, júl 1st, 2023 o 13:52 a je zaradený pod fytoterapia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

3 komentárov

SomSlovan
 1 

Hm, zaujímavé, bude aj pokračovanie? Rád si prečítam viac, táto téma ma zaujíma.

júl 1st, 2023 at 19:43
Asarat
 2 

Slovan, kolega určite dá pokračovanie a verím, že nie len jedno. Teší nás, že Ťa táto téma zaujíma.

júl 2nd, 2023 at 10:05
Vhiolynta
 3 

Kolega Znachor veľmi zaujímavé poznatky k mágii. Verím že veľa z týchto rastlín použijeme v našej škole mágie, teda hlavne pri výrobe magických vrecúšok a magických tinktúr.
Ktoré z rastlín by si mi doporučil?

júl 4th, 2023 at 8:30

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek