7
mar

Žihľava a čo o nej možno nevieme

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, Nezaradené | Zobrazené: 10x

Začína vyrastať žihľava, nájdeme ju aj na záhradách, lúke, pri lese a môžeme si ju natrhať. Niektorí ju vnímajú ako škodlivý plevel, no iní v nej vidia pokladnicu zdraviu prospešných látok.

Žihľava má 7 – 10 krát viac vápniku ako mlieko a výživové látky predčia strukoviny. Žihľava má 4 krát viac vitamínu C ako citróny a pomaranče a viac karotínu ako mrkva.
Žihľava omladzuje krv, obnovuje energiu a posilňuje imunitný systém. Hovorí sa, že žihľava nahrádza sedem liečiviek. Používa sa aj ako liek proti chudokrvnosti, pomáha odstrániť tmavé kruhy pod očami a uľahčuje priebeh menštruácie (hlavne silnej a bolestivej). Používa sa tiež pri liečbe ischiasu, reumatizmu, svalových bolestí, chorôb pečene a močového mechúra. Žihľava zlepšuje činnosť srdca a stimuluje metabolizmus sacharidov a bielkovín v tele. Jej vysoký obsah karotenoidov má pozitívny vplyv na zrakové funkcie.
Žihľava je tiež vynikajúcim prostriedkom proti lupinám a na posilnenie vlasov.
Žihľavu je možné použiť vo forme obkladov na otvorené rany a odreniny, rezné rany a vredy. Žihľavový odvar možno použiť aj pri vnútornom krvácaní, pretože vytvára nové červené krvinky.
Žihľava obsahuje sekretin, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Vzniká tak prírodný inzulín, ktorý je vhodný pre ľudí s cukrovkou.
Žihľava nie je vhodná pre ľudí s krvnými chorobami – kŕčové žily, tromboflebidita, ateroskleróza a pre tých, ktorí majú veľmi hustú krv, čo môže vyvolať krvné zrazeniny. Žihľava sa nedoporučuje ani tehotným ženám, pretože môže vyvolať sťahy v delohe a viesť k predčasnému pôrodu.
Ak sa rozhodnete zbierať túto vzácnu „burinu“, nezbierajte ju v blízkosti ciest a priemyslových podnikov.

Tento príspevok bol odoslaný v utorok, marec 7th, 2023 o 9:13 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Jeden komentár

Asarat
 1 

Ako dieťa som pil žihľavový čaj celé roky. Prakticky celé dectvo. Starý otec ju zbieral sušil a my sme z toho robili čaj. Žihľava je naozaj aj chutná a zdravá.

marec 7th, 2023 at 10:09

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek