16
mar

Rastliny noci

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, Nezaradené | Zobrazené: 12x

Pre niektoré rastliny je noc ako pre nás deň. Väčšina rastlín sa teší zo slnečných lúčov a s radosťou si užíva ich teplo. No sú rastliny, ktoré kvitnú a voňajú v noci a sú ideálne na dotvorenie jedinečnej atmosféry letných večerov.

Omamne voňajúce kvety týchto rastlín sa roztvárajú až po západe Slnka, keď ponúkajú svoj sladký nektár nočnému lietavému hmyzu. Nočné rastliny majú zvyčajne matnobiele, bledožlté alebo bledoružové kvety. Toto ich sfarbenie sa dobre vníma v hustnúcom šere a pomáha nočným motýľom nájsť roztvárajúce sa puky kvetov. No v úplnej tme navádza k nim nočný hmyz najmä vôňa týchto kvetov. Kvety motýlích orchideí a zimozelene cez deň tak nevoňajú, zato v noci je ich vôňa veľmi prudká, až omamná.
Kvety s ťažkým kyslastým, či nepríjemne stuchnutým pachom zas lákajú niektoré druhy netopierov.
Veľmi ma zaujala Kráľovná noci – mesačný kaktus, čo je skutočne nezvyčajná rastlina. Rozkvitá iba jedinú noc v roku. Niektorí zanietenci prebdejú celú noc, len aby sa pokochali nádherou jej veľkého kvetu, ktorého lupene môžu byť dlhé až 20 cm. Do svitania nového rána však Kráľovná noci odkvitá a najbližšie rozkvitne zas až o rok.
Ak viete o ďalších rastlinách noci, budem veľmi rada, ak ma doplníte.
Ďakujem

Tento príspevok bol odoslaný v streda, marec 16th, 2022 o 8:19 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Jeden komentár

Chanik
 1 

Pekný článok milá kolegyňa, rastlín kvitnúcich v noci je viac, doplním len jednu, liečivú, je to Pupalka dvojročná, latinský názov Oenothera biennis.

marec 31st, 2022 at 10:48

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek