Starí Gréci ju nazývali koriannon, koris = ploštica a annon = anýz, pretože čerstvé zelené plody podobné anýzu páchnu práve po plošticiach. Objavila sa aj v hrobkách faraónov z čias okolo roku 1000 p.n.l., a to ako obetná rastlina.

Určite ste spoznali, že píšem o Koriandri siatom (Coriandrum sativum). Je to jednoročná asi 70 cm vysoká bylina pochádzajúca z Blízkeho východu, u nás sa pestuje na záhradách. Nechcem podrobne popisovať samotnú rastlinu, to nájdete v knihách a na nete, ale našla som zaujímavé recepty. A tie vám napíšem:
Éterický olej koriandru získame destiláciou z celej nadzemnej časti rastliny v čase, keď sú plody ešte zelené. Destilácia trvá dve hodiny. Množstvo silice v rastline je 0,15 až 0,2 %. Obsahuje monoterpeny (10 až 20 %), terpenické alkoholy, linalol (70 až 80 %), aldehydy a v stopách gáfor, kumaríny a furokumaríny.
Účinky sú protiplesňové, protivírusové a protizápalové vlastnosti. Éterický olej je vhodný do relaxačných masážnych olejov. Z hľadiska toxicity je to bezpečný éterický olej a je vhodný aj pre deti.
Pozitívne ovplyvňuje systém zažívací, žalúdok a dvanástorník, hlavne žalúdočné vredy a kŕčové sťahy spôsobené nervozitou a stresom.
Pri zápale hrubého čreva sa koriandrový éterický olej kombinuje s bazalkou a Estragónom (palina kozalec).
K odstráneniu toxických látok v tráviacom trakte, vrátane čriev, použijeme kombináciu olejov koriandra, vavrínu a škorice.
Pri zápaloch močopohlavného systému a cystách na vaječníkoch je vhodná kompozícia koriandra, šalvie lekárskej a šalvie muškátovej.
Pôsobenie na psychiku – koriandrový éterický olej možno označiť všeobecne za stimulant mozgovej činnosti, terapeutikum depresie a stresu. Ďalej ovplyvňuje obehový systém, pečeň a žlčník, ktoré čistí a uvolňuje tak ich stagnáciu.
Masážna zmes pri zažívacích problémoch (kŕče, koliky, …): do 50 ml nosného oleja pridáme 10 kvapiek éterického koriandrového oleja, 10 kvapiek kardamonového éterického oleja, 3 kvapky éterického oleja z majoránky a 6 kvapiek éterického oleja z fenyklu. Pri výraznom chlade môžeme fenykel nahradiť čiernym korením alebo zázvorom v polovičnom dávkovaní.
Masážna zmes na svalové spazmy, bolestivé, či natiahnuté svaly, bolesti, či mierne poranenia chrbta: do 50 ml nosného oleja pridáme 10 kvapiek koriandru, 10 kvapiek rozmarýnu, 5 kvapiek majoránky a 5 kvapiek levandule.
Masážna zmes na posilnenie vitality a energie: do 50 ml nosného oleja pridáme 10 kvapiek koriandru, 10 kvapiek tymiánu linalolu, 5 kvapiek pomaranča sladkého alebo mandarinky a 5 kvapiek bergamotu.

Tento príspevok bol odoslaný v nedeľa, november 27th, 2022 o 19:25 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek