26
apr

Magická rastlina

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, Nezaradené, recepty | Zobrazené: 24x

Práve som sa dočítala, že existuje rastlina, ktorá nás zbaví každodenných starostí či stresu a zároveň nám veľmi efektívne pomôže sa uvoľniť a relaxovať. Určite ste sa teraz zasmiali, že o akej rastline to hovorím, no nieje to nič iné, ako obyčajný Vavrín pravý – bobkový list.

Táto aromatická rastlina, veľký krík dorastajúci až do výšky 15 metrov, pochádzajúca zo Stredomoria má niekoľko úžasných a extrémne užitočných vlastností. Pri bežnom použití (ale aj pri kúrach) do jedál pôsobí na nás bobkový list nasledovne:
– detoxikuje telo
– spomaľuje starnutie
– chráni telo pred bakteriálnymi infekciami,
– silné antiseptické účinky
– zmierni bolesti kĺbov, krížov i sedacieho nervu, reume a aj artritíde
– brušných bolestiach
– zlepšuje trávenie
– pomáha kontrolovať cukrovku – znižovanie hladiny glykemického indexu
– zlepšuje zdravie srdca
– zmierňuje ťažkosti dýchacieho systému
– pomôže pri migréne
– pomôže telu sa zbaviť aj nadbytočnej soli
– priaznivo ovplyvňuje nervový systém a podporuje pamäť, koncentráciu a sústredenie
– zamedzuje tvorbe krvných zrazenín a je nápomocný pri prekrvovaní organizmu. Zmierňuje tak pocit studených nôh a rúk.

Bobkový list obsahuje horčík, vápnik, zinok, meď, sodík, selén, mangán, železo, vitamíny ABC a kyselinu listovú, sacharidy a bielkoviny. Bobkový list mierne riedi krv, preto je ho vhodné používať v rozumnej miere.

A teraz to najdôležitejšie, keď sa bobkové listy spália, tak dym z nich dokáže veľmi účinne zbavovať ľudí úzkosti a stresu.
Jediné, čo potrebujeme urobiť, je vziať jeden suchý bobkový list, vložiť ho do – napríklad popolníka (aby nevznikol možný požiar), zapáliť ho a opustiť miestnosť na cca 10 minút. Nezabudnite tiež v danej miestnosti zavrieť dvere a okná, aby dym neunikol preč. Keď sa po 10 minútach vrátime, list nájdeme kompletne zhorený a miestnosť bude plná voňavého a bohatého dymu, ktorý v izbe vytvorí špeciálnu atmosféru. Ak si kladiete otázku, prečo počas horenia listu nemôžeme zostať v izbe, tak odpoveďou je – treba vyskúšať.
Keď bobkový list horí, uvoľňuje do vzduchu špecifické látky, ktoré vo vás posilňujú pozitívnu energiu a navodzujú pocity relaxácie. Uvedené látky pomáhajú nášmu telu sa uvoľniť a odbúrať nahromadený stres. Po vstúpení do miestnosti zaplnenej dymom po spálenom bobkovom liste sa nosom zhlboka nadýchnite a relaxujte.

Ani sa nenazdáte a všetok stres, úzkosť či nepokoj sa razom, akoby mávnutím čarovného prútika vyparí.

A na záver detoxikačný čaj
Do menšieho hrnca dáme 15 bobkových listov, zalejeme ich 3 dcl vody a privedieme do varu. Po zovretí necháme variť ešte 10 až 13 minút. Odvar vypneme a necháme ešte 3 hodiny lúhovať. Potom vyberieme listy. Tento čaj nesmieme vypiť naraz, ale túto dávku 3 dcl po dúškoch piť počas dňa. Poslednú dávku si doprajeme pred 20-tou hodinou. Túto kúru môžeme zopakovať ešte po pár dňoch, potom po mesiaci. Odvar z listov Vavrína pravého nie je vhodný pre tehotné ženy a na dlhodobé užívanie. Určený je iba na krátku očistnú kúru.

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, apríl 26th, 2021 o 8:30 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

3 komentárov

Luis
 1 

Pani kolegyňa som prekvapený až tak že som z toho prekvapkaný. Tak kým odkvapem sa opýtam, kdesi, kedysi, od kohosi som počul, že Bobkový list a odvar čisto z Bobkového listu je vraj jedovatý. Teda asi som to zle pochopil alebo kto mi to kedysi tvrdil sa zrejme mýlil.
A ja som sa roky nádejal, že sa niekoho takto zbavím ak ma dopáli….. A tu zrazu ja som zistil, že som ho liečil. 😀 😀 😀

máj 26th, 2021 at 14:10
Vhiolynta
 2 

Milý Luis, bobkový list sa používa pri príprave polievok a dusených mäsových jedál. Jedlám prepožičiava jemnú bylinkovú príchuť. Pred podávaním sa vyberá z jedla, a preto si mnohí myslia, že je jedovatý. No je to preto, že listy Bobkového listu Laurus nobilis vyzerajú podobne ako listy vždyzeleného kríka známeho ako anglický, alebo višňový vavrín. Rastliny sa však líšia a rastlina višňového vavrínu môže byť toxická ak bude konzumovaná.
Pri Laurus nobilis po skonzumovaní tvrdého listu, pretože varením nezmäkne, môže nastať pri prehltnutí riziko zadusenia. Existujú správy o tom, ako ľuďom uviazol v hrdle, či v pažeráku bobkový list, ako aj správy o bobkovom liste spôsobujúcom preforáciu čreva.

máj 27th, 2021 at 9:00
Chanik
 3 

Máš úplnú pravdu pani kolegyňa,ešte by som dodal že odvar z bobkového listu je známa a účinná pomoc pri dne,mám to odskúšané na viacerých ľuďoch.

jún 4th, 2021 at 13:11

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek