13
máj

Lastovičníková masť

   Autor: Vhiolynta   v Nezaradené | Zobrazené: 11x

Regeneračná a hojivá Lastovičníková masť (Lastovičník väčší – Chelidonium majus L.) sa používa na zjemnenie a obnovenie pružnosti kože, pri bolestiach kĺbov, na odstránenie bradavíc, kurích ôk, pri chorobách kože a kožné lišaje. Používa sa aj proti papilomom, plesniach na nechtoch a odpudzuje aj kliešte.
Populárna bola hlavne v stredoveku, kedy ju mnísi a lekári používali ako kloktadlo na liečenie vyrážok a kožnej rakoviny, ale aj na umývanie hlavy. Hildegarda z Bingenu nazvala Lastovičník „svrabovou bylinou“. Liečila ňou aj lepru a používala sa ešte v 16. a 17. storočí.
Lastovičníku sa však pripisovala aj magická schopnosť, mal povesť ochrancu.

Lastovičník sa pokladá za najlepší rastlinný liek pri ochoreniach žlčníka. Podporuje tvorbu žlče a pomáha pri bolestiach žlčníka vôbec, pri podráždení, kameňoch či piesku, ale aj pri žltačke. Priaznivo ovplyvňuje aj liečbu pečene, dvanástnika a sleziny.
No pozor pri pravidelnom užívaní prípravkov z Lastovičníka. Objavuje sa čoraz viac prípadov, keď droga pôsobí toxicky na pečeň (zlé hodnoty pečeňových testov).

Recept na masť
Lastovičník je vhodné rezať keramickým nožom počas splnu, kedy má rastlina najviac magickú moc. Narežeme ho na kúsky a zalejeme studeným mandľovým olejom. Uzatvoríme pohár sklenený a dáme na parapet okna. Každý deň otočíme pohár – teda raz je hore dnom a zase otočením vrchnákom hore. Toto robíme 19 dní. Potom zohrejeme slnečnicový olej a pridáme včelí vosk a miešame. Pridáme propolis a precedený macerát Lastovičníka a miešame. Potom naplníme kelímčeky, uzatvoríme a hotovo.
Presné pomery jednotlivých ingrediencií riešim od oka.
Možno niekto z vás má presné hodnoty. Budem rada ak do komentu ich napíšete.
Ďakujem

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, máj 13th, 2024 o 21:28 a je zaradený pod Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Orion
 1 

Zaujímavý článok Vhiolynta. Niekedy vyskúšam.

jún 7th, 2024 at 10:23
Asarat
 2 

Mne ju kolegyňa Vhiolynta už vyrobila a už ju testujem 🙂 . Čakám ešte na tinktúru aj tú budem testovať.

jún 7th, 2024 at 13:20

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek