22
sep

Kadidlo, vydymovadlo

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené | Zobrazené: 13x

Ku kadidlu, či vydymovadlám má snáď každý blízko. Nastáva obdobie jesene, teraz možno každý viac potrebuje si zasnívať a ohrievať dušičku všemožnými spôsobmi. Určite to pocítite viacerí, keď niekam vstúpite a zacítite príjemnú vôňu, tá prestúpi takpovediac celú našu bytosť. Napríklad na masážach, už pri vstupe cítim zmes olejov, ktoré skvele voňajú a lákajú vstúpiť. Prvý raz som sa s kadidlom stretla ako malé dieťa v kostole. Tá vôňa bola krásna, ako vstup do orientálnych rozprávok, ako tušenie niečoho záhadného a pritom úžasného.

Celé leto som zbierala bylinky, viazala a sušila. Takže mám z levandule, rozmarínu, mäty, šalvie a tymianu zviazané vydymovacie tyčinky. Ako vydymovať? Vydymovacia tyčinka sa podpáli, chvíľku sa nechá horieť a potom sa sfúkne. Ona začne dymiť a práve ten dym je očistný, upokojujúci…. ja viem, nie pre každého. Keď skončíme vydymovanie a tyčinka ešte dymí, môžeme ju dať na nehorľavý podklad a nechať dodymiť, alebo ju zasypeme pieskom a môžeme ju znovu neskôr použiť. Ako často vydymovať? Podľa potreby. Ak máme intenzívny pocit, že musíme svoju domácnosť, či iný priestor očistiť, môžeme to robiť zo začiatku raz za týždeň, neskôr raz za mesiac, teda ako to cítime.

Éterický olej – mám doma aróma lampu a difuzér, takže keď si namiešam tú správnu vôňu prenesie ma to do sveta tajomstiev a spomienok na detstvo. Čo ma nedávno prekvapilo, difuzér bol umiestnený v čakárni u zubára. Je to výnimočné a zároveň skvelé, kde všade človek môže pocítiť dotyk mágie. A sestrička zubára mi napovedala, že je to kadidlový olej. Tak som bola spokojná, veď už viem, čo to vonia.

Kadidlový olej je v tomto čase, myslím si zvlášť vhodný, pretože povznáša, môže nám dať aj krídla pre únik od reality. Kadidlo má ale veľmi bohatú históriu, približne 5000 rokov bol kadidlovník považovaný za najcennejšiu komoditu Arábie, dokonca konkuroval zlatu, hodvábu a drahokamom. Kadidlo je artefaktom najvyššej dôležitosti, používa sa v mnohých náboženstvách a pri ezoterických obradoch. Okrem tohoto zlepšuje náladu.

Na internete je veľa informácií o vydymovadlách, čo kde a aké použiť, je aj dostupná literatúra. No najradšej mám vlastnú tvorbu, aj keď používam aj iné materiály, ktoré si inak ako kúpou nezadovážim.

Tento príspevok bol odoslaný v streda, september 22nd, 2021 o 8:17 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Jeden komentár

Luis
 1 

Je tomu skoro päťdesiat rokov čo som prvý krát pocítil pri náboženskom rituály kadidlo. Bolo to na pohrebe a prišlo mi tak zle z toho, že aj po tých rokoch si to pamätám. Avšak príjemná vôňa môže navodiť aj príjemnú atmosféru.

september 23rd, 2021 at 13:40

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek