1
dec

Ešte raz o vydymovaní

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty | Zobrazené: 9x

Dnešný svet je zrýchlený, to všetci vieme, stále tvrdíme, že nemáme čas … v tejto dobe je to však najpotrebnejšie, teda urobiť si čas sám pre seba a svoju myseľ. Zrovnať si myšlienky a aspoň na chvíľku vypnúť a oddýchnuť si od starostí. Pre tieto chvíle vám znovu pripomeniem našich pomocníkov – vydymovadlá.

Najmagickejšia forma práce s bylinkami, ktorá v sebe nesie prvky ochrany, harmonizácie, vyladenia, ukotvenia, stabilizácie, či meditácie je vydymovanie.
Počas nastávajúcich tmavých večerov, niekto nad sviečkou, vchádzame hlbšie do svojho vnútra, sme hĺbavejší a niektorí z nás majú chuť preupratovať vo svojich mysliach. A k tomu patrí samozrejme aj upratanie príbytku. Mnohí z nás však zabúdajú na často dôležitejšiu činnosť ako je zotieranie prachu, teda na rituál magického vydymovania. J to činnosť spojená so spracovaním a pálením byliniek stará ako ľudstvo samo, patrí medzi najstaršie rituálne praktiky našich predkov.

Vydymovanie je matkou aromaterapie a taktiež pracuje s éterickými vlastnosťami byliniek, ktoré pôsobia na náš limbický systém a precítime tak ich éterické, jemné kvality.
Vydymovanie je pre mňa najmagickejšia forma práce s bylinkami, pretože ukrýva v sebe množstvo benefitov, od očistného prastarého dymu nesúceho v sebe prvky ochrany, meditácie, až po odstránenie nízkoenergetických a negatívnych vibrácií v našom dome, či priestore kde pracujeme a pohybujeme sa často.

Príprava byliniek na vydymovanie je veľmi jednoduchá, no závisí od druhu rastlinného materiálu, ktorý chceme použiť. Či už chceme pracovať s bylinkami a ich jednotlivými časťami, alebo s kôrou, či tvrdými koreninami, príprava je stále rovnaká, teda materiál si dôkladne potlčieme v mažiari, aj táto činnosť je súčasťou magického rituálu. Zharmonizujeme sa. Potom je už potrebné mať:
– uhlík na vydymovanie
– kadidelnicu (nasypeme do nej soľ, alebo piesok na tepelnú izoláciu. piesok po znečistení možno preosiať, prepláchnuť, vysušiť a opäť použiť)

Najdôležitejší, ako pri každej práci, je náš zámer s ktorým prichádzame s bylinkami do priestoru a vydymujeme ho. Ako zámer môže byť ochrana domova, relaxácia, či príprava na meditačnú činnosť. Dôvodov je veľa, treba si zvážiť čo potrebujeme riešiť. Ak sa nám jedná o ochranu domova, je dôležité prechádzať s kadidlom po miestnosti najskôr proti smeru hodinových ručičiek (odoberanie negatívnych energií), neskôr v smere hodinových ručičiek (do priestoru pridávame pozitívne vibrácie, energie).
Väčšina z nás slovo „vydymovanie“ priraďuje k vôni, ktorú poznáme z kostola. Nie každý ju vníma pozitívne, nie každému táto vôňa imponuje. Rozhodla som sa preto predstaviť vám bylinky z našich lokalít, ktoré sú spojené s našimi energiami a nesú v sebe „ducha“ daného miesta.

Očistný dym z borovice – práve živica z borovice, či smreku, prípadne kúsky ihličia nadrvené v mažiari môžu slúžiť ako základ pre vydymovaciu zmes, či ako solitérne vydymovadlo. Očistný dym z borovice je antibakteriálny, dezinfekčný, vhodný pri všetkých dýchacích problémoch, či iných chrípkových stavoch. Zároveň nás dokáže upokojiť, očistí priestor, v ktorom sa necítime komfortne a vôňa je vskutku nádherná. Dôležité pri zbere je, že berieme iba zosušené slzy, strom nenarezávame.

Veľmi príjemná, voňavé je aj kombinácia z korenín ako je klinček, škorica, kardamón, jalovec, bobkový list, rozmarín, tymian, levanduľa, či šalvia lekárska.

Pre nadchádzajúce obdobie, na vytvorenie tej správnej sviatočnej atmosféry používam korenie jalovca, bobkový list, klinček, škoricu, kardamón a badyán. Pridávam aj pár slzičiek živice z borovice.

Chcem v tomto období vyskúšať dračiu krv a bielu šalviu. Biela šalvia je prezývaná ako „svätá tráva“ a rastie v horkých oblastiach Kalifornie. Dračia krv má tajomnú, výrazne korenistú vôňu so sladkým podtónom, má očistné a afrodiziakálne účinky. Pochádza zo stromu Dračinca z juhozápadu USA.

Do vonnej lampy si často dávam pre relax cédrové drevo, levanduľu, santalové drevo, citrónovú kôru, živicu, jalovec a zázvor.
Vyberte si podľa vône či účinku vlastnou intuíciou, zapáľte a prevoňajte váš domov a relaxujte len sami so sebou a svojimi myšlienkami. Uvoľnite sa a len vnímajte príjemnú vôňu, ktorá sa postará o pokoj vašej mysle i tela.

Tento príspevok bol odoslaný v streda, december 1st, 2021 o 8:44 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek