18
jún

Bylinky

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty | Zobrazené: 16x

Testovala som niekoľko čajov na spanie a podľa mojej skúsenosti je najlepší čaj z Medovky. Medovka je známa tým, že má ukľudňujúce účinky a pomáha so zaspávaním. Známy alchymista a astrológ Paracelsus, žijúci v prvej polovici 16. storočia túto bylinku nazval „elixír života“.

Medovka má totiž ukľudňujúci vplyv nie len na nervovú psychiku, ale je skvelá pre ukľudnenie celého organizmu a prospieva všetkým telesným orgánom. Skľudňuje búšenie srdca a odstraňuje bolesti hlavy.

Ďalšou vzácnou bylinkou je Ľubovník bodkovaný, nazývaná aj bylinka svätého Jána. Používa sa ako prírodné antidepresívum, pretože vie liečiť úzkosť, stres, depresie a zaháňa melanchóliu.
Čaj z ľubovníka mám odskúšaný, vždy mi zlepší náladu.

Pokiaľ chceme schudnúť, je vhodný čaj zo žihľavy. Žihľava podporuje trávenie, činnosť čriev, má žlčopudné a močopudné účinky. Všeobecne sa doporučuje dvojtýždňová kúra, kedy sa pije čaj zo žihľavy ráno a večer.
Pokiaľ chceme zvýšiť účinok, tak môžeme žihľavu zmiešať s brezovými listami. Brezové listy totiž obsahujú saponíny a silicu, čo pôsobí močopudne a mierne antisepticky, pritom nedráždi ľadviny. Taktiež urýchľujú látkovú výmenu, močopudnosť, potopudnosť a majú mierne prejímavý efekt.

No a na záver, pretože teraz kvitne baza, pridám celkom chutný nápoj:
Bazový šampus
Pripravíme si veľkú, asi 6 litrovú nádobu. V 4 litroch vriacej vody rozpustíme 700g cukru a pridáme to do 6 litrovej nádoby (dolejeme vodu). Pridáme 2 PL vínneho octu, šťavu zo 4 citrónov a nastrúhanú kôru z nich. Pridáme bazové kvety bez stoniek, cca 20 ks a zakryjeme utierkou na 2 dni.
Na povrchu sa vytvorí pena (ak nie, niečo je zle), pridáme štipku vínnych kvasiniek a necháme fermentovať ďalšie 4 dni.
Prelejeme do fliaš a pijeme opatrne.

Tento príspevok bol odoslaný v piatok, jún 18th, 2021 o 11:41 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Anat
 1 

Medovka je super celkovo na upokojenie nervovej sustavy.

Z mojej skusenosti ale najlepsia na spanok, na liecenie problemov so spankom, prehlbenie spanku, pravidelnost spanku je – Valeriana. 🙂

júl 28th, 2021 at 12:22
Vhiolynta
 2 

Áno kolegyňa, Kozlík lekársky (Valeriana officinalis) prispieva k hlbšiemu a pokojnejšiemu spánku. Pomáha prekonávať chronické poruchy spánku.
Medovka lekárska (Melissa officinalis) sa užíva na podporu spánku.
Myslím si, že sú vhodné zmesi rôznych bylín, pretože jedna doplní druhú svojím zložením a potom spinkáme ako bábätko…

júl 29th, 2021 at 10:33

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek