20
apr

Bylinky jari

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, Nezaradené | Zobrazené: 7x

Našla som si chvíľku času a hurá do lesa načerpať silu prírody a obdivovať rôzne druhy rozkvitnutých kvetov. Skoré jarné rastliny majú podzemné zásobné orgány, kde sa ukrýva dostatok živín, teda energie. Tieto živiny, táto energia sa tam nazhromaždila ešte minulý rok a umožňuje rastlinám vykvitnúť v čase, keď sa mnohé kvety ešte iba prebúdzajú zo zimného spánku.

Preto si myslím, že teraz je to správne obdobie na vnímanie energií, pretože každá rastlinka má inú, jedna silnejšiu, jedna slabšiu. A porovnať to s mŕtvou energiou suchých konárov. Aj to sa dá.
Prišla som k bylinke s názvom Podbeľ liečivý. Ako už z názvu vieme, jedná sa o liečivku. Jej kvietky a listy sa sušia a používajú sa pri ochorení dýchacích ciest. Podbeľ dokonca povzbudzuje organizmus a zlepšuje chuť do jedla. Kvitne od marca do apríla, teda najvyšší čas na zber. Pár kvietkov som si odtrhla, doma si uvarím čaj. Nájdeme ho na rúbaniskách a na okrajoch ciest.
Kvitne aj Trnka obyčajná, na okrajoch lesíka tvoria krásne biele kríkoradie. Má voňavé biele neprehliadnuteľné kvety. Tie sa v ľudovom liečiteľstve využívajú pre močopudné účinky. Tak tieto kvietky som zatiaľ len ovoňala a nechala na dozretie, pretože na jeseň si môžeme pochutiť na trpko sladkých fialových bobuľkách. Plody trnky majú vysoký obsah vitamínu C, tlmia nadúvanie a zmierňujú hnačky.
Symbolom prebudenia prírody zo zimného spánku je Fialka voňavá. Zbiera sa vňať, koreň a kvety. Pomáha pri zahlienení, proti kašľu, ale aj proti migréne a priaznivo pôsobí aj na vyrážky. Fialka mi rastie aj na záhrade, no netušila som o jej účinkoch, tak som si to pozrela v bylinkovej knihe.
Ako pomaly kráčam, vidím Veternicu hájnu a Blyskáč jarný. Veternica je známa aj tým, že po kontakte listov s pokožkou môže vzniknúť zápal či pľuzgier. Blyskáč jarný má žltý kvietok, kedysi sa využíval v liečiteľstve, verilo sa, že šťava z blyskáča ničí bradavice. Zbierať mladé lístky pre vysoký obsah vitamínu C sa môžu iba do rozkvitnutia, potom je rastlina jedovatá.
Tak toto bola moja malá potulka prírodou, myslela som si, že možno ešte nájdem Prvosienku jarnú, no nepodarilo sa mi to. Možno v inom lesíku.
Doma som si uvarila čajík z podbeľu a rozmýšľala som, kde na potulky sa vydám nabudúce.
Prajem Vám tiež krásne chvíle v prírode a hlavne zharmonizovanie, pre tento účel je príroda skvelá. A hlavne po daždi.

Tento príspevok bol odoslaný v utorok, apríl 20th, 2021 o 13:29 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek