19
máj

Antivírusové bylinky

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty | Zobrazené: 10x

Možno sme viacerí z nás zabudli, že množstvo bylín má antivírusové účinky. Možno niektoré z nich máte aj doma, alebo vám rastú priamo pred domom a ani o tom neviete.
K mojim obľúbeným bylinkám podporujúcim telo v boji proti vírusom patria plody čiernej bazy, či vo forme sirupu, tinktúry, ale pokojne ich môžeme konzumovať aj čerstvé, musíme však vypľuť semiačka. Je veľmi zaujímavé, že plody čiernej bazy napomáhajú označiť vírusy „farbou“ a tak sú potom ľahko viditeľné a rozpoznateľné pre imunitný systém. A ešte navyše, tieto plody bazy čiernej priamo ovplyvňujú replikáciu chrípky a ďalších patogénov.
Mám na záhrade dva kríky, tak budem robiť v tomto roku tinktúru.

Ďalšou bylinou je Echinacea purpurea. Tú žiaľ zatiaľ nemám, ale ak sa podarí vyrásť zo semienka, budem rada. Echinacea skvele podporuje imunitu, no má aj antivírusové účinky. Čaje však nie sú také účinné, ako samotná tinktúra z čerstvej bylinky.

Čo mi v tomto období krásne rastie na záhrade je repík. Myslím, že je to najzbieranejšia rastlina. A na čo je dobrá? Na všetko. Má aj silné antivírusové vlastnosti. Vhodné sú čaje, tinktúra…

Ďalšou bylinou je šalvia. Je skvelým pomocníkom pri bolesti hrdla, ale má aj silné antivírusové účinky. Môžu sa piť čaje, používať tinktúru, alebo aj éterický olej.

Ľubovník bodkovaný je ďalšou bylinkou, ktorá je veľmi účinná nielen pri črevných virózach, ale má aj antivírusové účinky pri vírusoch chrípky a ďalších. Ak doma nemáte sušenú bylinku, či tinktúru, ale máte ľubovníkový olej, môžete užívať aj ten. Mnoho liečivých látok v ľubovníku je rozpustných v tuku.

Patrí sem aj vratič. Je to veľmi silná bylinka. Poznám ju ako antiparazitikum, no vratič má aj skvelé účinky v boji proti vírusom. Je zaujímavé, v minulosti ho využívali aj v kuchyni. V 19.storočí sa na Slovensku mladé lístky vratiča pridávali do jedál, najmä do praženice. Vratič nájdeme aj vo viacerých receptoch v kuchárskych knihách z 18. storočia v Anglicku.
Netreba sa ho báť, aj keď je to silná bylinka a vo veľkých množstvách a dlhodobom užívaní môže pôsobiť toxicky.

Chelidonium (coeli donum) – lastovičník má veľmi široké liečivé spektrum, do ktorého spadajú aj silné antivírusové účinky. Taktiež pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest. Výhodou tejto rastlinky je, že ju nájdeme po celý rok, dokonca aj v zime pod snehom. Ak nemáme istotu, že je to lastovičník, odtrhneme lístok a na stopke uvidíme žlto-oranžovú šťavu. Žiadna iná bylinka nemá šťavu takejto farby.
Z čerstvej bylinky môžeme robiť maceráty 1:20 vylúhované v studenej vode, alebo čaje. Môžeme piť tiež tinktúru 1:10, užíva sa 1ml 3x denne (tinktúra sa môže robiť aj z mladých rastlín).
Vo väčších množstvách môže mať aj lastovičník vedľajšie účinky, musí sa používať s rešpektom.

Čo nemám na záhrade rada, je blyskáč jarný. Nevedela som o jeho účinkoch, preto teraz zisťujem, že je to úžasná bylinka. Blyskáč jarný sa môže jesť aj v surovom stave, v šalátoch či smoothies. Málokto však vie, že blyskáč bol v 19. storočí na Slovensku bežne konzumovaný najmä vo forme prívarkov. V minulosti sa zbierali aj kvitnúce rastliny a v sušenej podobe sa používali na čaje. Dnes vieme, že má aj antivírusové účinky, podobne ako ďalšie iskierniky. Blyskáč je výnimka z čeľade iskiernikových, v ktorej je väčšina rastlín jedovatá.

Patria sem určite aj ďalšie byliny, no spomeniem éterické oleje. Okrem už spomínanej šalvie, antivírusové účinky majú aj éterické oleje z cédra, slamienky, santalu, yzopu, kardamonu, bazalky, majoránky, saturejky, vavrínu, konope, čajovníka citrónového, myrty citrónovej, citrusu ladanového, tuje, vratiča a dalycha. Väčšina z nich sa okrem dyfúzovania vo vzduchu môže používať aj vnútorne. Dôležitá však je kvalita výrobku (výroby).

Tento príspevok bol odoslaný v štvrtok, máj 19th, 2022 o 8:57 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek