28
jún

Ako som sa liečila lopúchom

   Autor: Vhiolynta   v fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty | Zobrazené: 35x

Netušila som, že lopúch väčší je jednou z najstarších liečivých rastlín a rastie takmer po celom svete. Ešte som sa dočítala o lopúchu menšom a plstnatom.

Číňania, Japonci a obyvatelia krajín Orientu si pripravujú z lopúcha jedlá, teda z koreňa, ktorý musí byť jednoročný – mladý. Po zbere ho varia, smažia a pečú. Po usušení ho pridávajú do čajových zmesí.
Dozvedela som sa, že pomocou listu lopúchu možno diagnostikovať choroby a hlavne jeho použitím tieto choroby v krátkom čase vyliečiť bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Pretože ma bolel bedrový kĺb, zabalila som si celú panvovú časť do lopúchových listov. Celú noc som bola takto zabalená. Ráno sa farba listu nezmenila, zápal v tomto mieste nebol. No prestala aj veľká bolesť kĺbu. No aby som sa nenudila, nedopatrením som urobila s ľavou rukou nevhodný pohyb a asi mi aj rameno ľavej ruky prechladlo, veľmi ma bolelo. Nemohla som ľavým ramenom ani poriadne hýbať a šoférovanie bolo tiež obtiažne. No čo, dám si lopúchový list. Dosť zle sa prichytáva list na rameno, no podarilo sa. Ráno bol list suchý, čierny a drobil sa. Podľa inštrukcií skúsených tam mám stredne silný až silný zápal. Dávam si list lopúchu každý večer. Už je to lepšie, dá sa mi hýbať rukou. No musí sa lopúchový list prikladať až dovtedy, pokiaľ nezmení farbu….ufuf.
Pri liečení zápalu je potrebné vyhýbať sa vode, pretože voda teplá, vlažná a aj studená zápal rozširujú. Teda sprchovať sa rýchlo.
Ešte je vhodné, že na liečenie zápalu môžeme priložiť 2 listy na seba. Lopúch odstráni za 24 hodín 20 – 50% zápalovej bolesti, za týždeň odstráni zápalovú bolesť úplne. No nesmieme prestať, musíme sledovať farbu listu.
Rameno ma ešte bolí, liečim sa iba tri dni. Držím vám palce pri tejto liečbe, je to super.

Čo všetko sa z lopúcha dá vyrobiť
• čaj – z celej rastliny – pri problémoch s dvanástorníkom a žalúdočnými vredmi – denne na lačno nálev pripravený z lyžice sušenej byliny na šálku vody. Kúra trvá tri týždne.
• olej – olej slnečnicový 10 dielov a čerstvý koreň lopúchu 2 diely (sušený 1 diel) sa nechajú 2 týždne vylúhovať, potom sa všetko krátko povarí a scedí
• tinktúra – zo sušeného koreňa a 50% liehu v pomere 1:5. Po 14 dňovej macerácii zlejeme a užívame 50 kvapiek 3x denne podľa závažnosti problému.

Koreň sa zbiera na jar a jeseň, suší sa pri teplote do 40°C (neprekročiť) a chrániť ho pred vlhkom a slnkom.
Listom lopúcha môžeme liečiť aj zápal močového mechúra, ženské choroby… a veľa ďalších vecí, ktoré sa môžete dočítať v každej knižke o bylinkách.

Tento príspevok bol odoslaný v nedeľa, jún 28th, 2020 o 21:16 a je zaradený pod fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Asarat
 1 

Je tomu približne 44 rokov, čo som prvý krát použil lopúch na liečbu bolesti kĺbov. Moja mama si vtedy myslela, že si robím srandu, ale nechala ma, aby som ho aplikoval. Účinok bol, ako opisuje kolegyňa. Ráno boli bolesti preč.

júl 1st, 2020 at 13:15
Anubis
 2 

Kolegyňa Vhiolynta, s lopúchom si ma inšpirovala budem ho používať na svojom tele aj na rodičoch.

august 27th, 2020 at 18:40

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek