Spomeniem Vám pár skvelých byliniek, ktoré si bez väčších problémov môžete pri prechádzke lesom, či lúkou nazbierať.

Jarabina lekárska (Galega officinalis) – je to trváca liečivá bylinka, ktorá najčastejšie rastie na vlhkých miestach blízko potokov. Je typická hranatou stonkou a dlhými strapcami ružových, či fialových kvetov. Obsahuje triesloviny, alkaloid, horčíky, guanidín, sapomíny a mnohé ďalšie, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi a zvyšujú činnosť mliečnych žliaz. Zbiera sa vňať, suší sa pri 50°C a potom z nej sa pripravuje liečivý čaj.
Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) – pomáha pri bolestiach v krku, angíne, chorobách hrdla či zápale ústnej sliznice. Pri vonkajšom použití je vhodný na popáleniny, zastavenie krvácania, alebo kožné ochorenia. Spoznáme ho podľa žltých päťpočetných kvetov a chĺpkoch, ktoré pokrývajú celú rastlinu.
Nechtík lekársky (Calendula officinalis) – je označovaný za prírodné antibiotikum aj vďaka protizápalovým a dezinfekčným účinkom. Obsahuje silice, saponín, rôzne karotenoidy a kyselinu salicylovú, ktorá pomáha pri kožných ochoreniach. Táto rastlina so žiarivo žltými kvetmi pomáha pri ťažkostiach s menštruáciou, lieči žalúdočné vredy a pomôže aj pri žalúdočných problémoch. Z kvetov a listov sa dajú pripraviť čaje, masti, no je super aj do šalátov.
Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) – je známe prírodné sedatívum, ktoré pomáha pri strese, nervovej a psychickej vyčerpanosti a duševných chorobách. Rastie iba na miestach s dostatočnou vlhkosťou. Najčastejšie sa zbierajú korene, z ktorých sa pripravuje liečivý zápar. Ten pomáha pri nespavosti, vyčerpanosti, podráždenosti alebo bolestiach hlavy.

Tento príspevok bol odoslaný v štvrtok, august 12th, 2021 o 10:39 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek