12
jún

Skorocel kopijovitý – Plantago lanceolata

   Autor: Regulus   v fytoterapia | Zobrazené: 14x

Popis

Veľmi známa liečivá rastlina, trváca, ktorá z koreňa vyháňa na jar prízemnú ružicu kopijovitých, celistvookrajových listov s výraznou žilnatinou. Z centra ružice sa driape hore k nebu niekoľko rebrovitých stoniek, občas dosahujúcich výšku až 50 cm, zakončených kvetným klasom. Kvietky majú trojzubý kalich, štvorcípu hnedastú korunu a štyri tyčinky s dlhými nitkami, preto peľnice z klasu nápadne vyčnievajú. Plod je tobolka. 

Výskyt

Rastie hojne na lúkach, pri cestách, v priekopách, na medziach a poliach ako veľmi húževnatá bylina. Prežíva i veľmi brutálne zaobchádzanie, pošliapanie, ako napríklad na hrádzach, keď sa po ňom pravidelne chodí. Aj keď vyzerá, že to má chudák čoskoro za sebou, budúci rok je opäť pri sile, akoby sa nič nedialo.

Zber

Zbierajú sa listy odrezávaním počas kvitnutia. Sušia sa najlepšie rýchlo na slnku a potom sa dosušujú v tieni, aby nestratili svoju prirodzenú farbu, lebo sčernané listy strácajú svoj účinok. Skorocel obsahuje sliz, triesloviny, enzýmy a veľa vitamínu C.

Využitie

Má odhlieňovací a slizový, protizápalový a antibakteriálny účinok. Znamenitý prostriedok zvonka na zapálené rany, odreniny, popáleniny, otvorené rany (pozor: v otvorených ranách štípe) vo forme obkladov, vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, proti kašľu, astme, pri poruchách trávenia, pri katare žalúdka a čriev a vredoch.

skorocel

Tags: , , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, jún 12th, 2017 o 10:00 a je zaradený pod fytoterapia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

3 komentárov

Thalassa
 1 

Sirup zo skorocela – recept bylinkára Zentricha: 1 kg kristálového cukru, 0,5 kg medu, 1 kg skorocel – list, 1 l vody. Listy pomelieme na mlynceku na maso, pridáme cukor, med a vodu a mierne varime 10 minut. Nalejeme do flias a skladujeme na studenom mieste. Aplikujeme denne viackrát polievkovu lyzicu na problémy – kasel, nachladnutie, cistenie krvi, slabé pluca, hnacka, oslabnuty zaludok.

jún 12th, 2017 at 12:55
Tara
 2 

Som sa zabavila na tej charakteristike – vyzerá že to má už chudák za sebou 🙂 🙂 výborný popis bylinky a ešte aj vtipný:) len tak ďalej, pán kolega

jún 13th, 2017 at 21:34
Ašarat
 3 

Ja mám prvé skúsenosti so Skorocelom cca s pred štyridsiatimi rokmi. Použil som ho ako obklad spolu s Lopúchom Plstnatým. A tieto rastliny som aplikoval v oblasti drieku, na to som dal igelitový sáčok. Ráno bola bolesť preč.
Nuž bolo to strááášne dávno a bol som malý. Avšak pomohlo to.
Ešte si pamätám, že občas som ku tomu obkladu dával aj harmanček.

jún 14th, 2017 at 10:29

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek