6
jún

Púpava lekárska – Taraxacum officinale

   Autor: Regulus   v fytoterapia | Zobrazené: 17x

Popis

Púpava lekárska – trváca bylina vysoká 15 – 30 cm s krátkym podzemkom a mohutnou ružicou prízemných, hlboko gracovitých mliečiacich listov. Z ružice vyrastá každý rok na jar dutý mliečny stvol s jediným žltým úborom. Tento úbor obsahuje do 200 žltých jazykovitých obojpohlavných kvetov. Kvitne celú jar a nezriedka aj druhýkrát v jeseni. Po dozretí sú plody páperisté nažky, vytvárajúce neprehliadnuteľné „páperisté gule“.

Výskyt

Vyskytuje sa s obľubou na trávnikoch, lúkach, v záhradách a pri cestách, teda temer všade.

Zber

Zbiera sa celá rastlina – vňať s koreňom. Na jar sa vyrypuje s koreňom ešte pred rozkvitnutím. Korene sa po očistení a umytí sušia na vzdušnom mieste, v prievane, tieni, v tenkých vrstvách.

Využitie

Liečivé sú všetky časti rastliny. V listoch je veľa vitamínu C. Pomáha pri chorobách pečene, žlčníka, žltačke, žalúdočných ťažkostiach a cukrovke. Taktiež vhodná pri jarnej detoxikácii na zbavenie sa rôznych toxínov nastrádaných počas zimného obdobia. Mladé listy a kvety sú vhodné ako jarný šalát.

Tags: , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v utorok, jún 6th, 2017 o 12:30 a je zaradený pod fytoterapia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Tara
 1 

Púpava je super, ja ju teraz zvyknem piť ráno na taký všeobecný detox trávenia.

jún 6th, 2017 at 20:38
Thalassa
 2 

Lieči zdurenie mliečnych a lymfatických žliaz, má šancu rozdrviť aj žlčníkové kamene. Mal som kolegu v robote, ktorý sa celkom zregeneroval po dvojtýždňovej terapii púpavou z infekčnej žltačky. Je to neoceniteľná rastlina.

jún 7th, 2017 at 23:50

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek