11
jún

Pŕhľava dvojdomá – Urtica dioica

   Autor: Regulus   v fytoterapia | Zobrazené: 8x

Popis

Pŕhľava dvojdomá, ľudovo nazývana aj žihľava je všeobecne známa bylina, z trvalého podzemku vyháňajúca vždy niekoľko nezriedka vyše 1 m vysokých priamych bylí. Listy protistojné, srdcovito vajcovité, hrubo pílkovité, končisté. Príznačnému menu vďačí dutým, krehkým, pŕhlivým chlpom naplneným kyselinou mravčou, ktoré sa pri dotyku zapichnú do pokožky, zlomia sa a takto doručia svoju nálož do čerstvo vytvorenej ranky. Pŕhľava kvitne celé leto. Malé zelenkasté kvietky sú dvojdomé, zoskupené v jahňadovitých pretrhovaných zložených strapcoch. Plody sú nažky. 

Výskyt

Rada lemuje ploty, lesné cestičky a pokrýva kroviská, lesy a rumoviská.

Zber

Zbierajú sa hlavne listy, niekedy aj celá vňať, najlepšie v rukaviciach. Pre odvážnych a tých čo by radi prevenciu proti reume hoc aj bez rukavíc. Treba usušiť čo najrýchlejšie, aby si listy zachovali pôvodnú farbu.

Využitie

Pŕhľava obsahuje kyselinu mravčiu, kremičitú, triesloviny, vitamín C a provitamín A. Používa sa na celkovú detoxikáciu po zime, čistenie krvi, ako močopudný prostriedok, šľahaním proti reumatizmu (pre odvážnych), na vlasy v podobe žihľavového šampónu, odvaru alebo zábalu. Mladé rastliny možno používať ako šalát, ba dokonca jesť listy priamo z rastliny poskladaním do štvorčeka a týmto spôsobom ani nepŕhli.
Ak ju používame dlhodobejšie, doporučuje sa po 21 dňoch užívania urobiť týždňovú pauzu.
Čerstvú je možno piť vo forme žihľavového smoothie, pol litra, piť postupne. Treba však opatrne, pretože môže spôsobovať obličkové kamene. Pri zaliatí čerstvých listov vriacou vodou sa deaktivujú kameňotvorné látky na 60-70%.

Pŕhľava dvojdomá - Urtica dioica

Tags: , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v nedeľa, jún 11th, 2017 o 20:42 a je zaradený pod fytoterapia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Thalassa
 1 

Recept na obnovenie vlasov: Prhlavovy koren – za hrst, 0,5 l vinny ocot. Prhlavu jemne varime 10 min, počas varenia ju zakryjeme, potom necháme vychladnut, precedime. Denne raz vtierame do vlasovej pokozky.

jún 12th, 2017 at 12:09
Thalassa
 2 

Prhlavu konzumujeme v jedle vtedy, ked chceme predist astme. Obsahuje vela zeleza, co posilnuje auru cloveka. Astmu mozu sposobit aj malé astrálne bytosti, ktoré sa dostali do aury.

jún 12th, 2017 at 12:37

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek