8
jún

Černuška siata – Čierna rasca – Nigella sativa

   Autor: Regulus   v fytoterapia | Zobrazené: 67x

Popis

Tieto malé čierne semienka pripomínajúce obhorený sezam sa tešili veľkej popularite už v dávnom Egypte, kde ich považovali za také vzácne, až ich chceli mať so sebou aj v posmrtnom živote čo potvrdil objav pri skúmaní hrobu egyptského faraóna Tutanchamóna. Našli v ňom fľaštičku oleja z rasce čiernej. A taká kráľovná Nefertiti ho používala na zvýraznenie lesku svojich nádherných vlasov a posilnenie nechtov. A uznajme, čo je dobré pre faraónov a kráľovné, musí byť dobré aj pre nás. 🙂

Okrem Egyptu ju po stáročia používajú na Blízkom východe, v Indii i Stredomorí a teraz máme jedinečnú šancu jej benefity využiť aj my.

Semená čiernej rasce sú bohaté aspoň na stovku účinných látok. Napríklad obsahujú vitamíny skupiny B – B1, B2, B3, kyselinu listovú, ba aj kopec iných kyselín – palmitovú, stearovú, myristovú, olejovú, arachidonovú, linolovú. Z elementov je prítomný vápnik, meď, železo, fosfor a zinok.

Využitie

U nás sa dá dostať v dvoch bežných formách: semienka a olej.
Zoznam účinkov je tiež úctyhodný:

  • Antibakteriálne účinky, napr. proti Staphylococcus albus, Salmonella typhi, Escherichia coli, Vibrio cholera, Shigella niger
  • Protiplesňové pôsobenie
  • Posilnenie imunitného systému
  • Proti alergiám, sennej nádche, astme, ekzémom
  • Normalizácia krvného tlaku (pri miernej hypertenzii 100 až 200 mg extraktu počas dvoch mesiacov)
  • Zlepšené fungovanie kardiovaskulárneho systému
  • Napomáha pri liečení cukrovky, migrénach, zápaloch ďasien, slinivky
  • Pomoc pri bolestiach brucha, kolikách, celiakii, Crohnovej choroby, tráviacich a črevných problémoch, pri ťažkostiach so žalúdkom
  • Pri liečbe rakoviny prostaty, hrubého čreva a iných onkologických ochorení, pri chronickom únavovom syndróme
  • Pri prieduškových ochoreniach a na ochranu dýchacích ciest, čistenie priedušiek a pri dráždivom kašli

Dávkovanie

Odporúčaná maximálna denná dávka 25 gramov, t.j. cca 1 až 2 čajové lyžičky, 1 až 2x denne. Pred použitím sa môžu zahriať v hrnci za stáleho miešania pokiaľ nepuknú, potom nechať vychladnúť a následne pomlieť v mlynčeku na mak alebo kávu. Poprípade do smoothie a nechať rozomlieť mixérom.

Olej užívať 1 čajovú lyžičku, rozriedenú vo vode alebo džúse 1 až 2x denne, exkluzívne na prázdny žalúdok, najlepšie polhodinu až hodinu pred jedlom.

Tags: , , , , , , , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v piatok, jún 8th, 2018 o 20:49 a je zaradený pod fytoterapia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek