11
apr

Moderná medicína verzus liečiteľstvo

   Autor: Vhiolynta   v fytoterapia, Nezaradené | Zobrazené: 14x

Keď sa zamyslím nad modernou medicínou a jej pôvodom, prichádzam k zisteniu, že vlastne aj najmodernejšie lieky pochádzajú zo skúseností a vedomostí veľmi dávnych dôb a preto nie je prekvapujúce, že základy medicíny ovládali aj naši prastarí predkovia.
Liečivé bylinky tvoria len jednu z ingrediencií potrebných pri liečení. Liečba a mágia s rastlinami vyžaduje oveľa viac než len rastliny samé. Podstatné je, kde, kedy a kto rastlinu zbiera, ako s ňou kto zaobchádza a kto ju chorému poskytol. Osoba samotného liečiteľa bola dôležitá, pretože základom každej liečby bol rituál, ktorého úlohou bolo priblíženie sa spirituálnej podstate byliny. Inak by prítomnosť liečiteľa bola úplne zbytočná a ľudia by si vedeli potrebné rastlinky nazbierať sami.

Teraz sú bylinky, ľudia si ich nazbierajú sami a rituál je fuč. Veľmi málo liečiteľov tieto rituály robia. Najčastejšie to asi vídame v rozprávkach o čarodejniciach. No poznám babky liečiteľky z Kysúc, tam sa rituály robia. A možno aj v iných lokalitách…
Teraz som v škole mágie a teší ma, že pri práci s bylinkami tieto rituály použijeme, určite pod vedením kňaza Thalassa to zvládneme.

Upevňovanie a navracanie zdravia boli a sú spájané s liečivou mágiou. Je potrebné podotknúť, že mágia bola veľmi pevným fragmentom v liečiteľstve. Dokonca až tak pevným, že niektoré druhy bylín neslúžili na primárny liečebný účinok, ale na magickú podporu iných liečivých úkonov. Najstaršou magickou bylinou využívanou na tento účel bola palina černobyľ (artemisia vulgaris) a liečenie bolo zo strany liečiteľa sprevádzané množstvom zaklínacích formúl a rôznych úkonov, ktoré boli považované za nutné pre dosiahnutie želaného účinku.

Medzi liečiteľmi bola Hildegarda z Bingenu najvýraznejšia ženská postava. Svojou prácou položila základy kláštornej medicíny a o rady ju žiadali mnohí, ako napr. pápež, cisár, biskup, kniežatá… Dodnes sa využívajú mnohé jej liečiteľské tipy a ľudia sa k nej vracajú. Napísala jedinečné medicínske dielo o liečivej sile rastlín, zvierat, drahých kameňov a elementov. Ním sa inšpirujú mnohí.

Zaujal ma v tomto chrípkovom období recept na dlhotrvajúci kašeľ:
Smrekové mladé výhonky naložiť do pálenky (40% alkohol) na 3 týždne. Potom zliať. Piť po 5 kvapkách na cukor. Užívať do zlepšenia.
Aj kloktanie soľou, vlažným repíkom, šalviou, harmančekom, sódou bikarbónou (1KL/1dl vody)

No viera v bylinkárov sa pomaly vracia späť, hlavne ako rezerva pre prípad, kedy vedecká medicína zlyhala. To je zrejme skutočne jeden z hlavných dôvodov, prečo o liečiteľstve tohto charakteru nie je problém počuť aj dnes.

Ľudia sa síce vyznajú všeobecne v základných bylinách, ale len niektorí jedinci majú a mali tú moc a schopnosť, ktorá dokázala a dokáže pomôcť takmer každému.
Ľudia sa vo všeobecnosti zaujímajú o byliny, myslím, že k tomu dopomáha aj chcený a veľmi rozšírený zdravý životný štýl, ktorý sa objavuje v stále širšej populácii a návrat ľudí na vidiek.

Tento príspevok bol odoslaný v štvrtok, apríl 11th, 2019 o 13:39 a je zaradený pod fytoterapia, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Regulus
 1 

No, postrehol som na internete takú trefnú anekdotu ohľadom tohto:

2000 p.n.l.: Na, zjedz tento koreň.

1000 n.l.: Jesť ten koreň je pohanstvo! Na, povedz túto modlitbu.

1865 n.l.: To modlenie je poverčivosť! Na, vypi túto tinktúru.

1935 n.l.: Tie tinktúry sú šarlatánstvo! Na, zjedz túto pirulu.

1975 n.l.: Tá pirula je neúčinná! Na, zjedz toto antibiotikum.

2000 n.l.: To antibiotikum je čistý jed! Na, zjedz tento koreň…

Ono aj tá klasická alopatická medicína často pracuje s výťažkami z rastlín v tzv. terapeutických dávkach, ale už to nie je prírodný produkt, a tak si na to môžu baciť patent a pýtať za to nehorázne peniaze… Ale efekt býva rýchlejší, no keďže nejde o komplexné zlúčeniny sťa v rastlinách, môžu mať vedľajšie účinky a podobne.

Pri používaní prírodných surovín posilnených rituálom sa efekt dostavuje pomalšie, no výsledok je trvanlivejší, najmä keď sa rieši príčina a nie symptóm. Dnešná medicína je viac o potláčaní symptómov než o liečení príčiny.

Takže hej, je super mať nejaký záložný plán, keď novodobá medicína nad nami zlomí všetky možné palice. A najlepšie je alternatívnu medinu používať čoby doplnkovú k novodobej. Síce potom nie je zjavné, ktorá z nich pomohla, no dôležitý je výsledok, hejže hej? 🙂

máj 6th, 2019 at 21:20
Asarat
 2 

No ľudový liečitelia nevymierajú – zatiaľ. Používajú však kadejaké homeopatiká o ktorých účinnosti sa dá diskutovať. Podľa mňa sú homeopatiká čistý produkt placeba. Ak by ste šesťdesiat typov homeopatík dali na rozbor, tak minimálne 59 by bolo totožné zloženie.

Avšak žiaľ vymierajú babky korenárky, či ak chcete ľudový liečitelia bylinkári. Tí skutoční, čo poznali prírodu jej zákonitosti atď., atď. .

Nuž pravda odveká je zapadnutá prachom a moderný človek sa lieči modernými metódami.

Regulus, vyvolal si úsmev na mojej tvári. To už takto som sa neusmial veľmi, veľmi dávno. 🙂

máj 31st, 2019 at 10:32

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek