Táto masáž je súčasťou procesu detoxikácie lymfatického systému. Dá sa ňou predísť až 80% všetkých chronických ochorení.
Klasickú lymfatickú masáž môže robiť iba skúsený vyškolený masér. Tento spôsob je náhradným riešením a môžeme ho robiť sami v domácom prostredí.

Najskôr ale trochu pripomeniem čo je hlavnou úlohou lymfatického systému, ktorý sa skladá zo žliaz, lymfatických uzlín, lymfovodov, sleziny, týmusu a mandlí (aj vnútroočná tekutina sa považuje za súčasť lymfy). Lymfa tečie paralelne s krvou a odvádza z buniek odpadové látky. Lymfatické cievy sa nachádzajú pod kožou a vedú naprieč celým telom. Pomalý tok lymfy spôsobí, že naša pokožka bude fádna a začnú sa v nej hromadiť toxíny. Správne fungujúci lymfatický systém používa prirodzené pohyby hladkých svalov aby rozprúdil lymfu. Problémy, ako sú operácie, znížená fyzická aktivita či iné telesné poškodenia (cukrovka, opuchy a podobne) môžu tento prirodzený pohyb lymfy obmedziť. Lymfa nemá vlastnú pumpu akou je srdce pre krv.
Lymfa sa nám potom začne hromadiť napríklad v lymfatických uzlinách, tu ide o ochorenie nazývané lymfadém. Výsledkom je aj nezdravý vzhľad chodidiel, lýtok, stehien, bokov, brušnej dutiny a rúk.

Teraz prejdem k samotnej masáži:
1. prečistenie
Úlohou prečistenia je vytvorenie vákua pomocou jemného tlaku tak, aby bolo masírované miesto pripravené prijať tekutinu. Ide o takzvaný splachovací efekt.
Prečistenie zahŕňa tri plochy:
– plochu supraklavikulárnej lymfy – umiestnenú priamo pod kľúčnou kosťou
Postup prečistenia – ľahneme si na pohodlný rovný povrch. Prekrížime si ruky na hrudi s dlaňami vo výške oblasti hneď pod kľúčnymi kosťami. Teraz lakťami jednoducho pohybujeme smerom k hlave. Svaly by mali robiť tak veľký tlak, ako je to len možné, aby sa príslušné plochy pripravili na spláchnutie lymfatickej tekutiny.
– axilárnu lymfatickú plochu – umiestnenú pod pažou
Postup prečistenia – postavíme sa vzpriamene, ruku zodvihneme nad hlavu a dlaňou si chytíme vrch hlavy. Druhou rukou jemne stierame oblasť podpazušia smerom zvrchu nadol. Môžeme to robiť aj ako suché kefovanie pokožky kefou. Jediný tlak, ktorý potrebujeme vyvinúť je taký, aby sa pohol vrch našej pokožky v podpazuší. Kefa by mala byť neohybná s hustými štetinami vyrobená z prírodných, nesyntetických materiálov.
– vnútro lakťov
Postup prečistenia – ľahneme si na zem na chrbát. Prstami ľavej ruky jemne ťaháme pokožku na vnútornej časti lakťa pravej ruky približne do výšky 2 cm (pravá ruka je uvoľnená). Vymeníme ruky.

Vykonávanie pohybov prečistenia je možné vykonávať aj 10 x za deň, teda aspoň 20 minút denne. Aj keď lymfadém postihuje iba jednu časť tela, vždy je potrebné urobiť masáž oboch častí tela.

2. re – absorpcia
Postup:
Začneme na postihnutej časti tela čo najďalej od stredu tela. Teda, ak je lymfadém na ruke, paži alebo pleci, začneme od končekov prstov. Použijeme jemný posúvací pohyb s akurátnym tlakom na posunutie povrchu kože. Masírujeme od končekov prstov smerom do dlane, z dlane k lakťu a od lakťa k plecu.

Pre prevenciu je vhodné vykonať všetky uvedené kroky, počnúc hrudníkom a potom postupne všetkými štyrmi končatinami.
Táto samomasáž je jemná a nie je vyčerpávajúca. Podporuje imunitu, zdravé fungovanie autonómneho nervového systému, vyplavuje nadbytočné tuky, znižuje stres a odstraňovaním odpadu zo spojivových tkanív zmierňuje opuchy a bolesti.

A aby som ani tu nezabudla na prírodnú lekáreň, je vhodné jesť viac brusníc, listovú zeleninu, Spirulinu, orechy (nepražené a nesolené oriešky a semená, vlašské orechy, mandle, makadamové orechy a ľanové, slnečnicové a tekvicové semienka) a ľanový olej.
Vhodné je vyhýbať sa sladeným nápojom a potravinám, ktoré obsahujú konzervačné látky. Pime viac čistej vody – 6 až 8 pohárov denne. Vhodné sú aj bylinkové čaje – napríklad echinacea, astragalus, voduľka kanadská, alebo koreň divokého indiga majú schopnosť prečisťovať lymfatický systém.
Za studena lisovaný Ricínový olej – ten sa aplikuje do oblasti brucha na pokožku tak, že bavlnenú látku párkrát preloženú namočíme do oleja a aplikujeme na pokožku v oblasti brucha. Stačí 20 – 30 minút počas dňa. Ricínový olej podporuje cirkuláciu lymfatickej tekutiny, znižuje zápaly v tele a zlepšuje trávenie.

Tento príspevok bol odoslaný v utorok, január 5th, 2021 o 10:19 a je zaradený pod články, návody, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Jeden komentár

Chanik
 1 

Ďakujem kolegyňka, veľmi zaujímavé, vyskúšam.

január 13th, 2021 at 8:27

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek