5
máj

Ľubovník bodkovaný

   Autor: Asarat   v články, fytoterapia, návody, recepty | Zobrazené: 6x

Bylina mesiaca: Ľubovník bodkovaný
Svetlo, ktoré preniká tieňom

Na pokraji letného slnovratu, keď noc ustupuje svetlu a hranice medzi svetmi sa stenčujú, rozkvitá jedna z najmocnejších rastlín našich krajov – ľubovník bodkovaný. Nie je to len bylina liečiteľov. Je to rastlina ochrany, svetla a vnútorného pokoja. Je to rastlina, ktorá spája slnečnú silu s duševným liečením – v ľuďoch, aj v priestore.

Ľubovník sa od nepamäti spája so svetlom – fyzickým aj duchovným. Jeho kvety sú zlaté ako slnko, a keď rozdrvíš lupienok medzi prstami, zanechá tmavočervený odtieň, ktorý pripomína krv, ale v duchovnej symbolike predstavuje prečistenie a ochranu. V ľudovej mágii sa mu hovorilo aj „čertov kvet“, pretože sa verilo, že odháňa démonov, zlých duchov a všetko, čo človeka zvnútra požiera. Viazal sa na noc sv. Jána (24. jún), keď sa zbieral ešte za rosy a vešal sa nad dvere ako ochrana pred zlými silami.

Ľubovník je bylina, ktorú nosili čarodejnice, pustovníci aj pútnici, pretože ukotvuje dušu, keď hrozí rozklad – vnútorný alebo duchovný.

V mágii sa používa ako ochrana pred temnotou – vydymovanie sušeným ľubovníkom sa praktizuje na odohnanie bytostí tieňa, najmä po spiritistických prácach, výstupoch do astrálu alebo počas nočných morí. Po silných rituáloch alebo magických konfliktoch (vrátane prekliatí) sa odporúča kúpeľ s výluhom z ľubovníka – nielen na očistu tela, ale aj jemnohmotného poľa.

Ľubovník je výborný pri návaloch smútku, úzkosti alebo duchovného vyčerpania. Pomáha obnoviť vnútorný poriadok a vrátiť sa do vlastného stredu. Môže sa nosiť v magických vrecúškach ako podpora jasnosti mysle a ochrana pri dôležitých rozhodnutiach.

Prakticky ho možno použiť viacerými spôsobmi. Zväzok sušeného ľubovníka možno zapáliť a použiť na očistné vyúdenie priestoru či tela, najmä po práci s inými svetmi. Hrsť sušenej byliny lúhovaná v horúcej vode je výborným kúpeľom svetla – vhodným najmä po magickom akte alebo v čase nepokoja. Usušený kvet, vložený do vrecúška spolu s kúskom jantáru či citrínu, môže slúžiť ako osobný ochranný amulet v období oslabenia.

Zároveň ide o silnú rastlinu aj z liečiteľského hľadiska. Používa sa pri hojení rán, nervozite a miernych depresiách. Treba však vedieť, že zvyšuje citlivosť na slnko a ovplyvňuje účinky niektorých liekov, preto je nutná opatrnosť pri vnútornom užívaní.

Ľubovník bodkovaný nie je rastlina, ktorú si vyberáš len ako nástroj. Voláš ju ako spojenca v čase, keď sa svetlo stráca z dohľadu. Jej sila je v pokoji. Jej sila je v svetle, ktoré pretrvá, aj keď sa rozhostí tma. A práve preto má v mágii svoje nezastupiteľné miesto.

 

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, máj 5th, 2025 o 10:28 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Jeden komentár

Vhiolynta
 1 

Mám v obľube Ľubovník. Bodkovaný je preto, že ak podržíme list proti svetlu, vzniká dojem, ako keby boli listy bodkované.
Zbieral sa hlavne na Jána – počas svätojánskej noci a to špeciálnym kosákom. Teda kto ho mal.
Ja ho zbieram nožíkom. Verím, že magické schopnosti zostanú.
Super článok, ďakujem

máj 5th, 2025 at 20:14

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek