Názov šalvia pochádza z latinského slova salvia, znamenajúceho „liečiť“. Historické pramene dokazujú, že najmä Rimania a Gréci mali šalviu vo veľkej obľube, dokonca ju považovali za posvätnú. Počas staroveku bola šalvia používaná k ochrane mäsa a k zabráneniu pokazenia ďalších potravín. Podľa historických údajov bol šalviový olej už od nepamäti považovaný za vhodný ako pre telo, tak pre myseľ.

Šalvia má silný protibakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Pravidelným potieraním si zubov listami šalvie docielime vybielenie zubov. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. Používa sa pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice a pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna).
Šalviový olej, o ktorom chcem písať, pretože teraz je obdobie keď šalvia kvitne, sa používa v starostlivosti o pleť a vlasy. Obsahuje vysokú koncentráciu kyseliny alfa-linolenovej, ktorá napomáha zadržiavať vlhkosť v pokožke a vo vlasoch, čím chráni pokožku pred vysúšaním a olupovaním. Pridáva sa do krémov proti dermatitíde a používa sa aj vnútorne, ako doplnok stravy. Veľmi vysoká koncentrácia antioxidantov činí šalviový olej veľmi účinnou zložkou na spomalenie starnutia pokožky. Vďaka antiseptickým účinkom šalviový olej pomáha liečiť rezné rany, chirurgické rezy i vredy. Olej zo šalvie posilňuje celé telo, chráni ho pred porážkou a veľmi priaznivo vplýva na obrnu. Liečia sa ním aj choroby miechy, žliaz, pri kŕčoch, pri trasľavých končatinách.
Sú dva druhy šalviového esenciálneho oleja. Prvý je zo Šalvie muškátovej (lat. Salvia sclarea), druhý z klasickej Šalvie lekárskej. Oba oleje majú bledo žltozelenú farbu, ale olej zo Šalvie lekárskej má silnú, korenitú vôňu, zatiaľ čo olej zo Šalvie muškátovej má sladkú, orechovú vôňu.
Postup pri výrobe oleja:
Použila som cca 20 g čerstvej šalvie, ktorú som pred zaliatím nechala 2 dni zvädnúť, aby stratila prebytočnú vlhkosť a neplesnivela. K tomu 250 ml slnečnicového oleja. Je vhodnejšie použiť sušené bylinky, macerát bude silnejší, no menej voňavý. Čerstvé bylinky púšťajú viac esencií, pre liečebné účely je účinnejší macerát zo sušených. Pripravila som si asi 300 ml sklenený pohár s vrchnákom, lístky som natrhala na malé kúsky (nerezať nožom). Zalejeme olejom tak, aby boli lístočky zaliate, ponorené, inak môže macerát plesnivieť. Je vhodné do pohára položiť kameň na zaťaženie. Otvorený pohár som vložila do vodného kúpeľ a zahrievala 20 až 30 minút (bylinka tak rýchlejšie pustí esenciu do oleja). Maceruje sa olej 3 týždne a potom sa zleje a zázrak je hotový.

Macerát zo šalvie môžeme použiť do domácej ústnej vody, do telových masiel, balzamov na pery, masážnych olejov, vlasových masiek a do kúpeľa na nohy.

Prajem príjemný zážitok pri príprave a použití na sebe…

Tento príspevok bol odoslaný v streda, jún 3rd, 2020 o 18:23 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Jeden komentár

Asarat
 1 

Tak Šalvia ma prekvapila … nevychádzam z údivu 🙂

jún 9th, 2020 at 9:02

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek