Mágia bylín je v prvom rade o spoznávaní rastlín, ich vlastností a energie a zároveň určitá forma dialógu s prírodou. A aj prejavenie pokory voči jej sile. Spoznávaním prírody nájdeme spojitosť medzi energiami rastlín a svojím vlastným vyladením.

Práca s energiou rastlín sa neriadi bežnými vzorcami, v rastlinnej mágii ide vždy o rituál. Nechcem tu popisovať všetky možné rituály, ale zaujala ma výroba magických vrecúšok naplnených bylinkami.
Magické vrecúško sa nazýva aj „škapuliar“. Tento výraz sa vyskytuje aj v náboženskej literatúre, označovala sa ním časť mníšskeho rúcha a tiež pásiky látky so zašitou modlitbou, či niečím iným, no zvyčajne bol váčok naplnený aj bylinami. Posvätné vrecúška sa však nespájajú iba s kresťanskou kultúrou. Našli sa aj v mykénskych hrobkách i egyptských pyramídach, magické vrecúška poznali starí Egypťania, Indiáni, využívali sa v Oriente i Číne.

Skúsime si ich vyrobiť teraz my sami sebe, alebo pre niekoho. Ako? Zoberieme si kúsok plátna, alebo iného prírodného materiálu (hodváb), zvolíme si vhodnú veľkosť, farbu a ušijeme si vrecúško so zaťahovacou šnúrkou (hodvábnou, či zamatovou stuhou). Vrecúško môže byť biele – znamená čistotu a nový začiatok, žlté – obnovuje silu a tlmí zápaly, oranžová – dodáva elán a tonizuje energetický systém, červené – dodáva energiu, pre milostné kúzla a obnovení sexuálnej sily, zelené – symbolizuje zem, energiu hmoty a peňazí, čierna – pohlcuje a pomáha zabúdať, modré – upokojuje a uzdravuje, fialová – navodzuje meditatívny stav a rozjímanie, ružové – pri jemných citoch a zaľúbenosti. Ak dôverujeme svojej intuícii, zvolíme si farbu ktorá sa nám žiada. Aby ste si tieto možnosti overili, ušijete si vrecúško a naplníte ho vhodnými bylinkami. Je vhodné ho nosiť pri sebe, prípadne si ho zavesíme v interiéri.
Každá rastlinná zložka vrecka má svoju vlastnú energiu, ktorá ovplyvňuje ľudský život.
No najdôležitejšie je, čím viac energie vložíme do vrecúška, tým bude účinnejší.
Ako dlho ho budeme používať je na nás, ale jeho obsah treba po troch-štyroch mesiacoch meniť. Môžeme sa inšpirovať fázami mesiaca, alebo ročným obdobím, ľudovými sviatkami, či svojím vlastným životným cyklom a jeho sviatočnými momentami.
Mne sa veľmi pozdávajú vrecúška z prírodnej kože.

A aké bylinky?
Najbežnejšia kombinácia je – mäta, klinček, ruža, levanduľa, citrón a rozmarín, pomarančová kôra a šalvia
Pre romantiku v spálni – harmanček, ružové lístky, rozmarín, klinčeky, levanduľa, tymian a pár kvapiek pačuli
Pre bohatstvo a úspech – mandragora, majorán, alebo mäta, šalvia, či klinček, škorica, vanilka…. K skrytému pokladu nás môže nasmerovať kvet paprade. Bergamotový list v peňaženke vraj vráti minuté financie späť.
Pre podnikateľov – ak chcete mať veľa zákazníkov, dajte si nad vchod plavúň
Pre zvýšenie platu – pomôže kúsok koreňa, či bobule kaliny
Do vrecúška k milostným a harmonizačným rituálom – prášok z čistých lupeňov ruží
Očista, zdravie, financie – harmanček, rozmarín, ruta
Hojnosť, prosperitu a otvorenie cesty k novým možnostiam – kukurica
Na zmiernenie stresu – jalovec, borovica a céder
Zvýšenie imunity – rozmarín, melasa
Dobrý spánok – železník, muškát a valeriána lekárska
Ochrana domu – bazalka, kôpor, vavrín, fenikel, rozmarín a listy papradia s hrsťou soli
Ďalšími, často používanými komponentami pri výrobe moderných magických vrecúšok sú éterické oleje aromatických rastlín – ruže, mäty, levandule, medovky a ďalšie. Do hlavného plniva sa pridávajú iba niekoľkými kvapkami. Príjemná vôňa takéhoto vrecúška trvá veľmi dlho.
Do plniva sa pridáva zvyčajne na 10 gramov rastlinných materiálov 5 kvapiek aromatického oleja, alebo zmesi rôznych éterických olejov. Tieto oleje sa pridávajú po rozpustení v čajovej lyžičke alkoholu.

Veľmi vhodná po únavných a vyčerpávajúcich dňoch v práci je masáž bylinnými magickými vrecúškami. Horúce bylinné vrecúška prikladaním na energetické centrá tela znižujú svalové napätie, chronické bolesti chrbta, zmierňujú stres a únavu, vhodné sú aj pri ochoreniach horných dýchacích ciest (bronchitída, astma a prechladnutie). Magické vrecúška obsahujú viac než dvadsať aromatických liečivých bylín a korenín (napr. mäta, bobkový list, koreň zázvoru, kurkumy či citrónová tráva).
Pôsobením na akupresúrne body sa telo nielen uvoľní, ale odstráni stuhnuté svalstvo, kĺby a rozprúdi v tele prirodzený krvný obeh. Vďaka horúcim bylinkám sa unavené telo prehreje a uvoľní.

Myslím si, že pri povrchnom pohľade sa môže zdať bylinná mágia plná povier, ale ak budeme skúmať povahu rastlín s otvorenou mysľou zistíme, že magické bylinkárstvo má svoj rozumný a pevný základ.
Vzťah k bylinkám a stromom môže dnešným moderným sofistikovaným ľuďom prezradiť mnohé o tom, ako sa múdro zapojiť do zložitosti života.

Tento príspevok bol odoslaný v streda, júl 22nd, 2020 o 19:18 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek